Večerní kolokvia

Co jsou Večerní kolokvia?

Večerní kolokvia navazují na religionistický projekt „Podvečerních kolokvií“, které běžely na HTF UK v posledních několika letech. Jednalo se o cyklus nezávislých, jednorázových přednášek s různými tématy, jejichž cílem bylo obohatit odborný dialog na HTF UK a přivést k nám zajímavé veřejně působící osobnosti. Většinu hostů tvoří přirozeně akademičtí pracovníci z jiných fakult i vysokých škol: ty zveme, abychom rozšířili své znalosti i mimo okruh běžných témat, které se na HTF UK přednášejí. Rádi však uvítáme také kmenové pracovníky fakulty a dáme jim příležitost, aby pohovořili o nejnovějším výzkumu, kterým se zabývají a který dosud nepronikl do jejich běžných přednášek a seminářů.


Čeští univerzitní odborníci na Kolokviích

Za poslední dva roky, kdy se Kolokvia pomalu rozbíhala, jsme uspořádali celkem čtrnácti akcí. Mezi nimi vyniká např. přednáška doc. Guiseppe Maiella o dějinách pojetí vampyrismu v literatuře, prezentace prof. Hoška na téma esoterických motivů v Lewisově Narnii, výklad Dr. Jana Kapusty o náboženství současných guatemalských Mayů nebo přednáška Dr. Lenky Philippové o karibských kořenech fenoménu zombie a jeho proměnách v hollywoodské kinematografii. Nezanedbatelnou součást Kolokvií tvoří také prezentace knih – snažíme se zvát autory, kterým čerstvě vyšla zajímavá publikace, a po přednášce dát také možnost publiku, aby si knihu zakoupilo a rovnou nechalo podepsat. Nejúspěšnější akcí tohoto typu byl jistě křest knihy doc. Martina Fárka, kam dokonce dorazili zástupci propagačního oddělení nakl. Karolinum včetně oficiálního fotografa.


Besedy

Vedle přednášek a prezentací knih tvoří součást Kolokvií také besedy. Běžný formát akademické přednášky tu střídá cca půlhodinová prezentace s následnou hodinovou diskusí, pozvaným hostem pak nebývá univerzitní odborník, nýbrž jiný typ veřejně působící osobnosti. V minulosti jsme tyto akce uspořádali celkem tři. Při první nás navštívila Vilma Kadlečková, česká spisovatelka a autorka ságy Mycelium, při druhé David Weber, americký spisovatel žánru military science fiction, který se u příležitosti turné po střední Evropě uvolil stavit se i u nás. Cílem takto laděných kolokvií není jen setkání se zajímavými tvůrci, ale především možnost nahlédnout „pod pokličku“ popkultuře a způsobu, jakým vznikají její obsahy. Obě besedy tak tvořily součást cyklu zaměřeného na porozumění fenoménu mimozemšťana v západní kultuře a debata se točila kolem tématu, jakým způsobem pracuje se svými mimozemskými postavami spisovatel sám.  Třetím hostem byl Brian Storker, jehož literární dílo navazuje na Draculu Brama Stokera: povídali jsme si o upírech a o způsobu, jakým s tímto populárním fenoménem naložil ve své vlastní tvorbě.


Kolokvia v novém hávu

Co je tedy nyní nového? Především jsme se rozhodli připojit Kolokvia k projektu Večerní akademie religionistiky a otevřít je i pro vzdělanou veřejnost. Zároveň navýšíme celkový počet přednášek až cca na šest a zpestříme výběr témat tak, aby pokrýval pokud možno celou pestrou škálu nejen z religionistiky sensu stricto, ale i z příbuzných oborů, například teologie, historie nebo filosofie. Tři formáty (přednáška, křest knihy a beseda) však zůstanou zachovány, stejně jako tematické zaměření na náboženství a vše, co s ním souvisí.


Jak se o nás dozvědět

Vždy nejpozději v polovině října (v případě ZS) nebo počátkem března (v LS) bude k dispozici předběžný program na daný semestr. Vlastní akce budou vždy avízovány cca 14 dní dopředu. Elektronicky lze pozvánky najít jak na stránkách Katedry religionistiky HTF UK, tak na Facebooku ve formě události, kde se budou objevovat především na stránce Večerní akademie religionistiky, ale také ve skupinách HTF UK, Studenti judaistiky a religionistiky HTF UK a na stránkách filmového klubu („Religionistický seminář popkulturních filmů“). Pozvánky však najdete na fakultě i fyzicky, a to v podobě letáčku na velké nástěnce u vrátnice i na religionistické nástěnce u Poradny vedle menzy.


Budeme se na Vás těšit!
Poslední změna: 12. září 2017 13:34 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Husitská teologická fakulta

Univerzita Karlova

Pacovská 350/4

P.O.BOX 56

140 21 Praha 4


Telefonické spojení:

+420 222 539 200


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208  DIČ: CZ00216208Jak k nám