Katedra religionistiky

Aktuality

 • Z důvodů závažných dopravních komplikací se ruší výuka Náboženství a kultura východní Asie II. dr. Ľubici Obuchové. Seminář Křesťanství ve východní Asii se koná dle rozvrhu.


Orient zblízka 2017 - cyklus veřejných přednášek Orientálního ústavu AV ČR, v.v.i.

Cyklus by rád navázal na nejlepší tradice české orientalistiky. Jeho prostřednictvím budou představena vybraná témata, jimž se věnují či věnovali pracovníci Orientálního ústavu Akademie věd ČR.

Tento cyklus probíhá ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze. Přednášky se uskuteční v Malém sále MK (Mariánské náměstí 98/1, Praha 1 – Staré Město). Anotace a podrobný program (.pdf)


Prof. Dr. Ulrich Berner (Universität Bayreuth) prosloví ve středu 26. 4. 2017 dvě přednášky:

9:30, učebna H308, "Abraham's sacrifice" or "the Binding of Isaac". Perspectives from Theology and Philosophy

11:00, učebna H308, "Syncretism" - an instrument of discovery/insight in historical and/or empirical research?

Kontakt:


Katedra religionistiky Husitské teologické fakulty srdečně zve na konferenci


Fenomén Foglar z hlediska vědy o náboženství,


která se bude konat v sobotu 13. května 2017 na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. Podrobnosti zde.


Právě vyšla kolektivní monografie dr. Jiřího Gebelta a kolektivu autorů Ve stínu islámu: Menšinová náboženství na Blízkém východě.


Původní monografie českých odborníků mapuje spiritualitu, historické osudy a problematické postavení náboženských menšin. Kniha vychází z přímých terénních průzkumů a osobních zkušeností.

Na knize se podíleli B. Ostřanský, S. Taglia, M. Řoutil, P. Košťálová, V. Pargačová, L. Kropáček, K. Vytejčková, S. Kubálek a J. Gebelt, který je také editorem celého svazku.


Rozhovor s prof. Lubošem Kropáčkem o obsahu a vznikání knihy

Další informace o knizeKatedra religionistiky Husitské teologické fakulty srdečně zve na konferenci


Gnose a mystická cesta k Bohu,


která se bude konat v sobotu 20. května 2017 na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. Podrobnosti zde.


 • Rozhovor s Mgr. Lenkou Philippovou na téma duchovní svět afroamerické menšiny v minulosti a nyní k přečtení na Mecca Audio blogu.


14. března 2017 vychází 1. číslo časopisu Dingir v jeho 20. ročníku.


Tématem je "Náboženská společenství za zenitem". Obsah čísla včetně několika textů ke stažení najdete zde.

Facebook časopisu Dingir: www.facebook.com/casopis.dingirPrávě vyšla kolektivní monografie dr. Jiřího Gebelta a kolektivu autorů Ve stínu islámu: Menšinová náboženství na Blízkém východě.


Původní monografie českých odborníků mapuje spiritualitu, historické osudy a problematické postavení náboženských menšin. Kniha vychází z přímých terénních průzkumů a osobních zkušeností.


Na knize se podíleli B. Ostřanský, S. Taglia, M. Řoutil, P. Košťálová, V. Pargačová, L. Kropáček, K. Vytejčková, S. Kubálek a J. Gebelt, který je také editorem celého svazku.


Další informace o knizeDr. Ľubica Obuchová z katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy promluvila nedávno na Českém rozhlase o zvycích spojených se slavením čínského Nového roku.


Rozhovor k poslechu.V posledním dílu cyklu „Sekty, kulty, mesiáši“ portálu iDNES.cz vystoupil vedoucí katedry religionistiky Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy doc. Zdeněk Vojtíšek.


Rozhovor online.19. prosince 2016 vychází 4. číslo časopisu Dingir v jeho 19. ročníku.


Tématem je "Populární kultura a náboženství". Obsah čísla včetně několika textů ke stažení najdete zde.

Facebook časopisu Dingir: www.facebook.com/casopis.dingir • Studentský religionistický časopis Sacra zve k publikaci odborných studentských článků v tematickém čísle věnovaném dávnému i současnému pohanství. Termín odevzdání je 16. prosince 2016.

  Call for papers (.pdf)


 • Studenti religionistiky mohou navštěvovat kurz kolegyně Melnikové na FF UK


  Theravada Buddhism - Mgr. Nora Melnikova, Ph.D.

  The aim of the course is to provide basic knowledge of Buddhism with emphasis on Theravada traditions of South and Southeast Asia. During the course, the three Buddhist "jewels", Buddha, Dhamma (the teaching) and Sangha (the community of monks and nuns) will be discussed. Special attention will be devoted to meditation and to lived religion. The lectures will be accompanied by audiovisual material. And last but not least, a Buddhist nun has promised to visit the course for a question-answer session about daily life in the Sangha.

  12:30, Celetná 20, místnost 447

  Kurz začíná 12.10. 2016


 • Přednášky doc. Vojtíška v rámci kursu Úvod do indických tradic se konají na ETF UK, Černá 9, ve Velké posluchárně od 9:15.


20. září 2016 vychází 3. číslo časopisu Dingir v jeho 19. ročníku.


Tématem je "Zenový buddhismus v Česku". Obsah čísla včetně několika textů ke stažení najdete zde.

Facebook časopisu Dingir: www.facebook.com/casopis.dingir21. června 2016 vychází 2. číslo časopisu Dingir v jeho 19. ročníku.


Tématem je "Konspirační teorie a náboženství". Obsah čísla včetně několika textů ke stažení najdete zde.

Facebook časopisu Dingir: www.facebook.com/casopis.dingir • V mezinárodní studentské konferenci, která se konala ve dnech 19. až 21. května 2016 v Trenčíně, obsadila studentka religionistiky Helena Exnerová z HTF UK první místo prací o mileniálních hnutích (Něco končí, něco začíná: Mileniální „zklamání“ optikou rituálu). Blahopřejeme!


 • Dne 17. května 2016 proběhl na fakultě odborný seminář Náboženská komunita a demokratický stát: Případ hnutí Dvanáct kmenů. Fotografie jsou k prohlédnutí v galerii.


14. března 2016 vychází 1. číslo časopisu Dingir v jeho 19. ročníku.


Tématem je "Klášterní život". Obsah čísla včetně několika textů ke stažení najdete zde.

Facebook časopisu Dingir: www.facebook.com/casopis.dingir

Nová kniha:

Miloš Mendel: MUSLIMOVÉ A JEJICH SVĚT. O víře, zvyklostech a smýšlení vyznavačů islámu

Obsah v PDF / Recenze Jana Lukavce

Kniha oficiálně vychází 7. ledna 2016. Výhradní distributor pro knihkupce: Kosmas.

Objednávky na adresu dingir@dingir.cz. Cena 320,- Kč + poštovné.

Možno zakoupit i osobně v Poradně na HTF UK za nakladatelskou cenu 200,- Kč.21. prosince 2015 vychází 4. číslo časopisu Dingir v jeho 18. ročníku.


Tématem je "Náboženství v současné Africe". Obsah čísla včetně několika textů ke stažení najdete zde.

Facebook časopisu Dingir: www.facebook.com/casopis.dingir • V časopise Dějiny a současnost vyšla recenze Břetislava Turečka na knihu Alois Musil (1868–1944) Ze světa islámu.


21. září 2015 vychází 3. číslo časopisu Dingir v jeho 18. ročníku.


Tématem je "Náboženství v kyberprostoru". Obsah čísla včetně několika textů ke stažení najdete zde.

Facebook časopisu Dingir: https://www.facebook.com/casopis.dingir • Dne 19. června jsme se šesti studenty navštívili komunitu Dvanácti kmenů v rámci zúčastného pozorování. Fotografie jsou k prohlédnutí v galerii.


17. května 2015 proběhla konference "Kabalistické tradice v dějinách Evropy."Podrobný program s anotacemi (.pdf)

Video záznam z konference je k dispozici na: YouTube kanálu fakulty.


 • Mezináboženská iniciativa Společný hlas, fórum židů, křesťanů a muslimů, vydala 29. ledna 2015 toto prohlášení, které reaguje na nedávné události ve Francii.

 • Fotografie z panelové diskuse Společného hlasu: fóra židů, křesťanů a muslimů na téma Svoboda jsou k vidění zde.

 • V oddíle STUDIUM (viz výše) jsou nově umístěny poznámky k psaní závěrečných prací (bakalářských a magisterských), které mají být obhajovány na katedře religionistiky. Poznámky jsou pro oba typy závěrečných (kvalifikačních) prací stejné.

 • Mezináboženská iniciativa Společný hlas, fórum židů, křesťanů a muslimů, vydala při svém setkání na naší fakultě dne 23. září 2014 toto prohlášení, které odsuzuje zneužívání náboženství k šíření nenávisti i současné projevy nepřátelství vůči muslimům v české společnosti.

 • Publikace o životě a díle předního českého orientalisty profesora Aloise Musila od Pavla Žďárského s bohatým obrazovým doprovodem vyšla v nakladatelství Academia. Tato brožurka je zdarma k dostání ve všech prodejnách nakladatelství Academia nebo ji lze v PDF stáhnout na stránkách nakladatele.

 • Externí pedagog katedry religionistiky Mgr. Ing. Josef Bartošek, který se věnuje především džinismu, letos cestoval po Karnátace. Zde je jeho stručná cestovní zpráva a zde několik fotek.

 • Informace pro uchazeče o navazující magisterské studium zde:

 • Vyhlášení Studentské vědecké konference. Text s termíny a zadáním zde:

 • Nezapomeňte se podívat na pořad "Češi a islám" v cyklu Historie.cs, v němž vystupuje prof. Luboš Kropáček. Je k dispozici zde.Fotografie z religionistické konference "Hermetické nauky v české společnosti" , která se na fakultě konala 22. března 2014,jsou zde . Program konference je tady.


 • V Poradně je k dispozici několik knih pedagogů katedry religionistiky a dalších autorů se slevou. Seznam knih a jejich cena je zde.


Někteří pedagogové katedry religionistiky - dr. Gebelt, dr. Kostićová, dr. Martínková a doc. Vojtíšek - a další pedagogové fakulty se podíleli na nové knize "Apokalypsa, nebo transformace? Mileniální koncepce v minulosti i současnosti".

Obsah knihy je zde.


 • Archivní databáze Aloise Musila (1868-1944), českého arabisty, biblisty, cestovatele a spisovatele, je přístupná na webu fakulty, na adrese http://aloismusil.htf.cuni.cz/. Více informací zde.


Nová kniha: Luboš Kropáček: Po cestách kamenitých

Anotace knihy


Kniha je k dostání v Poradně s výraznou slevou.


 • Fotky z přednášky dr. Bronislava Ostřanského na téma "Islámský milenialismus včera a dnes" jsou tady.

 • Jeden z pedagogů katedry religionistiky, Mgr. Ing. Josef Bartošek, nedávno přednášel na univerzitě v Claremontu ( Claremont Lincoln University). Několik dojmů z univerzity je zde, jedna fotka tady a fotka univerzitního kostela tady.

 • Nahrávka panelová diskuse mezináboženské iniciativy "Společný hlas. Fórum Židů, křesťanů a muslimů" se studenty a veřejností, která se konala ve středu 6. listopadu, je zde. Fotografie z této akce jsou tady.

 • Tři fotografie (první,druhá a třetí) a krátká zpráva o návštěvě prof. džinismu Hampany v Praze a na naší fakultě 15. října 2013 (autor Mgr. Josef Bartošek).


Pozornosti studentů doporučujeme nové knihy:


Millennialism. Expecting the End of the World in the Past and Present


Monografie, která vznikla na základě příspěvků a diskusí na konferenci na naší fakultě.


Douglas E. Cowan, David G. Bromley:

Sekty a nová náboženství


Zajímavé téma zpracované na základě pozorování konfliktu mezi novými náboženskými hnutími a většinovou společností.Stipendia v rámci programu Erasmus LLP

Do konce března mohou studenti podat přihlášku ke studiu v zahraničí v rámci programu Erasmus LLP. Katedra religionistiky prodloužila spolupráci se všemi partnerskými univerzitami, studenti religionistiky se mohou hlásit k výběrovému řízení na univerzity v Jeně, v Bayreuthu a v Turku/Abo. Pro informace o stipendiích kontaktuje dr. Gebelta. Fakultní informace k podání přihlášky zde.

GebeltPoslední změna: 26. duben 2017 14:43 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Husitská teologická fakulta

Univerzita Karlova

Pacovská 350/4

P.O.BOX 56

140 21 Praha 4


Telefonické spojení:

+420 222 539 200


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208  DIČ: CZ00216208Jak k nám