18. listopadu 2020

Studentka obdržela cenu Josefa Hlávky

ThDr. Magdalena Vytlačilová je nositelkou Ceny Josefa Hlávky za rok 2020, která je určena studentům a absolventům v bakalářském, magisterském nebo doktorském studiu, kteří prokázali výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení ve svém oboru. ThDr. Magdalena Vytlačilová absolvovala s vyznamenáním navazující magisterské studium studijního oboru Religionistika - Husitská teologie, které uzavřela obhajobou disertační práce „Janovské křesťanství: termín, který je třeba opustit“. V diplomové práci (uznána v září 2020 HTF UK jako práce rigorózní) podrobuje kritice vyvozování sociálních a náboženských formací (v tomto případě tzv. „janovského křesťanství“) z literárních a stylistických aspektů literárních dokladů (korpusu tzv. janovského písemnictví v Novém zákoně) a navrhuje vlastní metodiku výzkumu sociálních formací raného křesťanství. Práce je inovativní a inspirativní, když ukazuje řadu nereflektovaných pojetí v daném oboru a odkrývá perspektivu, díky níž nahlédneme řadu problémů dané oblasti výzkumu ve zcela jiném světle.ThDr. Magdalena Vytlačilová již během bakalářského a později magisterského studia publikovala v recenzovaných periodikách řadu studií z oblasti raného křesťanství a blízkovýchodních menšin.

Webové stránky nadace Josefa Hlávky.