11. dubna 2023

Významné vědecké zařazení člena Katedry religionistiky HTF UK

Lukáš de la Vega Nosek, Ph.D. z katedry religionistiky a stálý člen italské Gruppo di Ricerca Arabo Cristiana (Asociace pro studium arabského křesťanství) se od dubna letošního roku stal členem vědecké a redakční rady knižní edice Patrimonio Culturale Arabo Cristiano příslušné asociace. Edice Patrimonio Culturale Arabo Cristiano vydává bilingvní kritické edice arabsky píšících křesťanů z 8.-21. století s italským nebo anglickým překladem.

Členství ve vědecké a redakční radě je zhodnocením Noskovy překladatelské činnosti ze středověké arabštiny ve středoevropském prostoru. Dosud publikoval překlady Theodora Abú Qurry (z. 830), Hunajna Ibn Isháqa (z. 873), Eliáše z Nisibis (z. 1046), či Abdíšó bar Beríchá (z. 1318). Českému čtenáři předložil také překlad hagiografie Rawha al-Qurašího (z. 799). Všechny překlady jsou dostupné na stránkách Parrésia. Revue pro východní křesťanství, které spoluvydává HTF UK. V současné době pracuje dr. Nosek na monografii věnované Theodorovi Abú Qurrovi, kam zařadí řadu dalších Theodorových textů v českém překladu, má připravené i některé pasáže z psaných polemik křesťanů s muslimy.

Studium arabského křesťanství je poměrně novým oborem, který se zvláště v druhé polovině 20. století začal uplatňovat mezi arabisty, historiky, lingvisty, religionisty a teology. Obor se zabývá vydáváním a studiem písemného dědictví křesťanů všech denominací uchovaném v arabském jazyce od 8. století. Vedle libanonského CEDRAC (Centre de documentation et de recherches arabes chrétiennes), americké NASCAS (North American Society for Christian Arabic Studies), španělské CNERU (Cordoba Near Eastern Research Unit) patří italská GRAC (Gruppo di Ricerca Arabo Cristiana) mezi základní organizace světového významu. Lukáš de la Vega Nosek se tématu věnuje na HTF UK převážně v přednáškách letního semestru Islám a křesťanství a na semináři Psané polemiky křesťanů s muslimy v dějinách otevíraném jednou za dva roky.