Ukrajina 2022


Prohlášení akademického senátu HTF UK

Vážení a milí studenti, členové akademické obce,


v ranních hodinách dne 24. února 2022 nás, stejně jako jistě i Vás, naprosto nečekaně zastihla zpráva o začátku ruské invaze na Ukrajinu, čímž Ruská federace prokazatelně porušila mezinárodní právo a úmluvy a dopouští se zločinu proti míru ve světě a Evropě, porušování lidských práv a zločinů proti lidskosti.

Tímto se připojujeme k vyjádřením a stanoviskům Rektorky UK prof. MUDr. Mileny Králíčkové, Ph.D. a dalších fakult a za Husitskou teologickou fakultu odsuzujeme čin bezprostřední agrese, který je nyní páchán na ukrajinském obyvatelstvu.

Proto bychom chtěli touto cestou vyjádřit podporu nejen Ukrajině jako celku, ale také všem ukrajinským akademikům, studentům a členům akademické obce. Pevně věříme, že také za současné situace cítíte potřebu podpory utlačovanému ukrajinskému obyvatelstvu, které se aktuálně stalo obětí bezprostřední válečné agrese cizí země.

Zároveň bychom také chtěli nabídnout veškerou podporu ukrajinským studentům a akademikům. Pokud se vinou posledních událostí ocitnete v tísnivé situaci, neváhejte kontaktovat buďto nás, nebo vedení a pracovníky fakulty. Budeme se snažit Vám naslouchat, poskytnout útěchu a pomoci Vám.

Závěrem bychom chtěli vyzvat všechny studenty, akademiky a členy akademické obce, aby též vyjádřili podporu Ukrajině a jejím obyvatelům.


V Praze dne 25. 2. 2022,

Akademický senát Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy


Prohlášení děkanky HTF UK

Vyjadřuji solidaritu s trpícím ukrajinským lidem. Doufám v dosažení spravedlnosti a míru. Ať nás všechny provází Bůh, který je Bohem pokoje. 

doc. ThDr. Kamila Veverková, Ph.D.

Děkanka Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy


Iniciativa akademické obce HTF UK a rozcestník státních a neziskových projektů:

Vážení a milí studenti, vyučující a všichni ostatní členové akademické obce HTF UK a příznivci naší fakulty,


jistě jste stejně jako my zaznamenali události posledních dní, spojené s krajně negativním vývojem na Ukrajině o přímé bojové invazi Ruské federace na sousední suverénní stát. Pevně věříme, že mnozí z Vás vnímají situaci podobně, a proto jsme se rozhodli, podobně jako např. Filosofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) přijít s iniciativou konkrétní pomoci všem těm studentům, akademikům a ostatním členům akademické obce, kteří pocházejí z Ukrajiny a vlivem výše zmíněných nepříznivých událostí se ocitli – nikoliv vlastní vinou – v nepříznivé životní situaci.


Iniciativa pomoci Ukrajině probíhá ve spolupráci s Rektorátem Univerzity Karlovy (https://ukrajine.cuni.cz/homepage), kam budeme také kontakty předávat. Na navštívení odkazu na stránkách Rektorátu naleznete rozcestník, kudy lze pomoc Ukrajině směřovat.Ministerstvo vnitra spustilo státní portál Naši Ukrajinci, který bude spuštěn v následujících dnech, kam můžete směřovat svoji větší i menší nabídku pomoci, ubytování apod.


Svou nabídku pomoci můžete také zasílat přes formulář iniciativy Pomáhej Ukrajině

(jednotná iniciativa Člověka v tísni, Amnesty International a dalších organizací).Chcete podpořit Ukrajinu a její obyvatele finančním darem, ať už jednorázově nebo pravidelně?

Organizace Člověk v tísni pořádá a organizuje sbírku SOS Ukrajina.Centrum sociálních služeb praha nabízí brigádu pro studenty/zaměstnance, kteří hovoří ukrajinsky/rusky/česky v Kongresovém centru. Jedná se o základní tlumočení při vyplňování dotazníků a vyzjištění více informací o situaci dané osoby. Odměna za tuto činnost je 220kč/hod. Může se jednat o pár hodin týdně či dle možností studenta/zaměstnance.

Tabulka pro zapisování dobrovolníků

Více informací na emailu:O co se jedná a jak mohu pomoci?

Snažíme se dát dohromady seznam. Seznam lidí – tedy Vás – kteří jsou ochotni pomoci. Hned na úvod Vás prosíme, abyste nebrali tuto iniciativu a případné uvedení svého jména na lehkou váhu. Pokud během času se Vaše situace změní a zjistíte, že pomoci (ať už z jakýchkoliv důvodů) nemůžete – nic se neděje a v klidu nám to oznamte. Nikdo Vám to nebude pokládat za vinu, vyčítat atd.


Způsoby a možnosti, jak můžete pomoci, si určujete přímo Vy. Umíte např. dobře ukrajinsky? Máte auto a jste ochotni vypomoci např. s dopravou na úřady či k lékaři? Našli jste nadbytečné oděvy a ložní prádlo, které už neunosíte / jsou vám již malé? Máte možnost u sebe dočasně nebo dlouhodobě někoho ubytovat? Chcete pomoci jiným způsobem, např. finančně? Možností je mnoho a nyní máte možnost.


Jak se k iniciativě připojit?

Vyplňte formulář na následujícím odkaze: https://forms.office.com/r/rnt5C79Qyh

Kromě kontaktu na sebe také prosím vyplňte i konkrétní pomoc, a to ideálně i s detaily.


Právě jsem se zapsal do seznamu. Co bude dál následovat?

Ještě jednou Vám děkujeme, že jste se připojili ku pomoci a berete svůj zápis vážně! Jakmile se nám např. na základě našeho prohlášení ozve někdo potřebný, dáme Vám vědět abychom jsme si potvrdili, že můžete opravdu pomoci. Poté Vám popíšeme, koho byste se případně ujal. V případě, že se domluvíme, předáme Vám případné kontakty na konkrétní potřebné osoby v nouzi a poté se již všechno odehrává mezi Vámi a lidem, kterým jste se rozhodli pomoci.


Mám otázky nebo se vyskytly problémy, co mám dělat?

Pokud se vyskytnou komplikace či budete mít dotazy, kontaktujte nás na následujících adresách:


doc. ThDr. Kamila Veverková, Ph.D.

Děkanka

Tel.: +420 222 539 212

Email:


Ještě jednou Vám mnohokrát děkujeme za Vaši solidaritu, ochotu a to, že berete celou situaci a svůj zápis vážně. Vážíme si toho.


Poslední změna: 11. březen 2022 13:43 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Husitská teologická fakulta

Univerzita Karlova

Pacovská 350/4

P.O.BOX 56

140 21 Praha 4


Telefon: +420 222 539 200


Otevírací doba fakulty:

pondělí až čtvrtek: 7:00–19:30

pátek: 7:00–18:00


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208  DIČ: CZ00216208Jak k nám