15. června 2023

Mezinárodní projekt 4EU+ Bible a Evropa v měnícím se světě

V letošním roce získala naše fakulta minigrant 4EU+ na realizaci projektu Bible a Evropa v měnícím se světě (Bible and Europe in a Changing World). Podílí se na něm mezinárodní tým spolupracovníků z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy (doc. ThDr. Pavla Damohorská, Th.D., ThDr. Eva Vymětalová Hrabáková, Th.D. a Pavel Kolář, Th.D.), Fakulty historie Varšavské univerzity (prof. Lukasz Niesiolowski-Spano a prof. Marzena Zawanowska), Teologické fakulty Kodaňské univerzity (doc. Christine Svinth-Værge Põder) a Institutu pro náboženskou vědu Univerzity Heidelberg (prof. dr. Inken Prohl).

Fakulta historie Varšavské univerzity

V květnu (16.-18.5.) jsme se ve Varšavě setkali s našimi polskými spolupracovníky. S panem děkanem prof. Niesiolowski-Spano a paní proděkankou prof. Marzenou Zawanowskou jsme diskutovali téma našeho společného projektu, možnosti naší dlouhodobější spolupráce ve výzkumu, vzdělávání a společných grantových žádostech. Koordinátorka 4EU+ Varšavské univerzity prof. Anna Wojtyś nás pak seznámila s aktuální nabídkou studia pro zahraniční studenty zejména v rámci programu Erasmus+.

Teologická fakulta Kodaňské univerzity

Začátkem června (6.-8. 6.) jsme cestovali do Kodaně, kde jsme se nejprve setkali s vedením Teologické fakulty. Její děkan Carsten Selch Jensen a proděkanky Heike Omerzu a Marlene Ringgaard Lorensen nám představili jednotlivá vědecká centra fakulty a současné výzkumné projekty. Maj-Britt Johannsen, vedoucí studijního oddělení, prezentovala současnou nabídku fakulty pro zahraniční studenty v programu Erasmus+. Společně jsme hledali možné průniky mezi studiem na Husitské a Kodaňské teologické fakultě, které by v budoucnu umožnily spolupráci mezi našimi fakultami ve výzkumu i vzdělávání. S kolegyní Christine Svinth-Værge Põder jsme pak hovořili o našem společném projektu a možnostech budoucí spolupráce v oblasti výzkumu, sdílení pedagogických zkušeností a podávání společných grantových žádostí.

S kolegy a kolegyněmi z Polska, Dánska i Německa se setkáme na konci září v Praze na společném projektovém workshopu.

Text a foto: Pavel Kolář, Th.D.