Večerní kolokvia

Program na zimní semestr 2018 (velká aula H109)

Vždy čtvrtky od 17:00 ve velké aule HTF UK (H 109)


25. 10. Uprostřed islámu, mezi muslimy: Život evropské křesťanky v muslimském Maroku

Arabský svět ji přitahoval od prvních let univerzitního studia, ale teprve před čtyřmi lety se plně integrovala do muslimské společnosti. Katarína Maruškinová žije a pracuje v marockém Fezu, a byť přišla původně za účelem práce v cestovním ruchu, většinu svého času tráví s muslimy, včetně muslimské rodiny, ve které žije. Jaký je každodenní život křesťanky, kterou obklopuje ze všech stran islám a jeho praktikování? Katarína se podělí o své zážitky s praktickým islámem a jeho projevy v rámci pěti pilířů islámské víry a vývojem svého vztahu ke druhému největšímu náboženství na světě.


15.11. Jakob Böhme: Život a dílo

Studenti HTF budou mít unikátní možnost shlédnout dokumentární snímek o mystikovi Jakobu Böhmem, který žil v 16. století ve Zhořelci. Film natočený polským režisérem Lukaszem Chwalkem měl světovou premiéru v r. 2016 v Polsku a v Česku se poprvé promítal v březnu tohoto roku na Ostravské univerzitě. Po filmu bude následovat diskuse s režisérem.


29. 11. Náboženství a vzdělávání

Respekt k odlišnosti se stal jedním ze základních požadavků současného vzdělávání. Jakým způsobem však evropská kultura popisuje „jinakost“ neevropských kultur a jakou roli v těchto popisech sehrává náboženství? Přednáška se zaměří především na roli náboženství v interpretaci současných událostí vybraných kultur skrze analýzu vybraných středoškolských učebnic. Přednášet bude Dr. Zuzana Černá z Katedry religionistiky Univerzity Pardubice, jedna z našich nepočetných expertek na náboženství a vzdělávání.


10. 1. 2019 Mýty postpravdivého věku: hoaxy, fámy, městské legendy

Přednáška Dr. Petra Janečka, etnologa a folkloristy (Ústav etnologie FF UK), autora knižní série Černá sanitka, představí problematiku kolektivně sdílených folklorních textů kolujících ve veřejném prostoru. Zvláštní pozornost bude věnována soudobým proměnám těchto narativů v souvislosti s nástupem Webu 2.0, a to jak na úrovni jejich textů, tak jejich sociálního a kulturního kontextu.


Co jsou Večerní kolokvia?

Večerní kolokvia jsou cyklus nezávislých, jednorázových přednášek s různými tématy, jejichž cílem je obohatit odborný dialog na HTF UK a přivést k nám zajímavé veřejně působící osobnosti. Většinu hostů tvoří přirozeně akademičtí pracovníci a doktorandi z jiných fakult i vysokých škol: ty zveme, abychom rozšířili své znalosti i mimo okruh běžných témat, které se na HTF UK přednášejí. Rádi však uvítáme také kmenové pracovníky fakulty a dáme jim příležitost, aby pohovořili o nejnovějším výzkumu, kterým se zabývají a který dosud nepronikl do jejich běžných přednášek a seminářů.


A komu jsou Kolokvia určena? Na naše akce může přijít kdokoli, od vážených učenců přes zvídavé studenty kterékoli fakulty či vysoké školy až po nejširší vzdělanou veřejnost. Obzvlášť srdečně pak zveme naše absolventy! Kolokvia jsou báječnou příležitostí, jak ani po promoci neztratit kontakt s alma mater a tu a tam si dojít zpět na její půdu oživit svou lásku k poznání.Čeští univerzitní odborníci na Kolokviích

Za posledního dva a půl roku jsme uspořádali již více než dvě desítky akcí. Přednášel u nás např. prof. Hošek na téma esoterických motivů v Lewisově Narnii i o spiritualitě v díle Jaroslava Foglara, Dr. Jan Kapusta o náboženství současných guatemalských Mayů, Mgr. František Novotný o středověkých konspiračních teoriích, Dr. Lenka Philippová o karibských kořenech fenoménu zombie a jeho proměnách v hollywoodské kinematografii nebo Mgr. Jiří Dynda o slovanských bájích o Svjatogorovi. Nezanedbatelnou součást Kolokvií tvoří také prezentace knih – snažíme se zvát autory, kterým čerstvě vyšla zajímavá publikace, a po přednášce dát také možnost publiku, aby si knihu zakoupilo a rovnou nechalo podepsat. Nejúspěšnější akcí tohoto typu byl jistě křest knihy doc. Martina Fárka, kam dokonce dorazili zástupci propagačního oddělení nakl. Karolinum včetně oficiálního fotografa, nicméně prezentovali jsme také nové publikace Dr. Bronislava Ostřanského, Dr. Jana Lukavce a dalších.


Besedy

Vedle přednášek a prezentací knih tvoří součást Kolokvií také besedy. Běžný formát akademické přednášky tu střídá cca půlhodinová prezentace s následnou hodinovou diskusí, pozvaným hostem pak nebývá univerzitní odborník, nýbrž jiný typ veřejně působící osobnosti. V minulosti s námi besedovali spisovatelé (např. americký autor military sci-fi David Weber nebo česká autorka ságy Mycelium Vilma Kadlečková), osobnosti alternativní spirituality (např. čarodějnice Anima Noira) a jiné veřejně působící osobnosti (jako Claire Klingenberg, předsedkyně Evropské rady skeptických organizací). Cílem takto laděných kolokvií není jen setkání se zajímavými lidmi, ale především hlubší vhled do procesu umělecké tvorby a jeho náboženského kontextu, do osobních zkušeností spojených s veřejným působením v roli náboženských specialistů, a obecně porozumění současné náboženské scéně nad rámec často suchého akademického výkladu. Mezi besedy také patří promítání filmů a následná diskuse s jejich tvůrci. V minulosti jsme takto s obrovským úspěchem uspořádali prezentaci a debatu nad filmem Bufo Alvarius: The Underground Secret, jehož námětem je psychedelická zkušenost, a v tomto semestru budete mít možnost shlédnout dokumentární film o polském Jakobu Böhmem.


Jak se o nás dozvědět

Vždy nejpozději v polovině října (v případě ZS) nebo počátkem března (v LS) bude k dispozici předběžný program na daný semestr. Vlastní akce budou vždy avízovány cca 14 dní dopředu. Elektronicky lze pozvánky najít jak na stránkách Katedry religionistiky HTF UK, tak na Facebooku ve formě události, kde se budou objevovat především na stránce Večerní akademie religionistiky, ale také ve skupinách HTF UK, Studenti judaistiky a religionistiky HTF UK a na stránkách filmového klubu („Religionistický seminář popkulturních filmů“). Pozvánky však najdete na fakultě i fyzicky, a to v podobě letáčku na velké nástěnce u vrátnice i na religionistické nástěnce u Poradny vedle menzy.


Budeme se na Vás těšit!
Poslední změna: 9. listopad 2018 10:46 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Husitská teologická fakulta

Univerzita Karlova

Pacovská 350/4

P.O.BOX 56

140 21 Praha 4


Telefonické spojení:

+420 222 539 200


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208  DIČ: CZ00216208Jak k nám