U3V v Karlových Varech

Letní semestr 2024/2025 (VIII)

27. února – 13. března 2025, čtvrtky v 10.00–13.15 v Krajské knihovně Karlovy Vary, Lidická 40


Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci s Krajskou knihovnou Karlovy Vary nabízí osmé pokračování cyklu přednášek humanitního zaměření pro naplnění volného času seniorů z lázeňského města a okolí. V případě volné kapacity je přístupný i dalším zájemcům, např. z řad pedagogů. Nabízíme témata z dějin a religionistiky, které zajistí akademičtí pracovníci naší nejstarší univerzity.


Čtvrtek 27. února 2025

Doc. ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.: Druhý život Mistra Jana Husa

  • Zaměříme se na recepci Husova působení od jeho smrti až do současnosti. Ukážeme si též, jakým způsobem byl jeho odkaz používán pro různé ideologické cíle, které mnohdy s jeho osobou a myšlením měly ve skutečnosti společného jen velmi málo.

  • Doc. ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D. je historik zaměřující se na dějiny Itálie a česko-italské a česko-vatikánské vztahy. Je autorem publikací odborného i popularizačního charakteru, spoluautorem i průvodcem několika televizních dokumentů a prezidentem Asociace univerzit třetího věku ČR.

Čtvrtek 6. března 2025

ThLic. Ing. René Milfait, Ph.D.: Spiritualita a duchovní péče v kontextu zdravotní péče

  • Co je „to ta spiritualita“? Kde má pojem svůj původ? Co znamená a jak probíhá duchovní péče o nemocné/pacienty? Dotkneme se i toho, že spiritualita i spirituální péče souvisí s etickými otázkami a s mravní kompetencí, a že samy potřebují etickou reflexi.

  • ThLic. Ing. René Milfait, Ph.D. je členem Rady Sekce pro etiku v paliativní péči České společnosti paliativní medicíny, Dozorčí rady Hospice sv. Jiří v Chebu. Specializuje se na etické otázky začátku a závěru lidského života, teologickou etiku, křesťanskou mravnost, spiritualitu a spirituální péči, lidskoprávní a etické vzdělávání. Je autorem publikací v těchto oblastech.

Čtvrtek 13. března 2025

Doc. ThDr. Jiří Vogel, Th.D.: Střet rozumu a citu. Proměny náboženství v době osvícenství

  • Budeme se věnovat novým podobám náboženského myšlení zformovaných vlivem osvícenství, jako byla fyzikální teologie s jejími důrazy na důkazy Boží existence, nebo neologie s její snahou vysvětlit biblické narativy tak, aby nebyly v rozporu s moderními vědami. Osvícenské náboženské myšlení si zčásti přiblížíme i na pozadí konfliktů s ortodoxií a pietismem.

  • Doc. ThDr. Jiří Vogel, Th.D. je děkanem Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy, kde vede katedru systematické teologie, teologické etiky a teologické filozofie. Specializuje se zejména na dějiny české teologie, náboženskou filozofii, fundamentální teologii, filozofii dialogu, transcendentální teologii, vztah mezi teologií a přírodními vědami.


Absolventi čtyř těchto cyklů univerzity třetího věku budou moci v případě zájmu obdržet v historické aule Karolina Univerzity Karlovy v Praze diplom U3V.


Přednášky jsou určeny pro zájemce v penzijním věku, poplatek za dvanáctihodinový cyklus (3x4 vyučovací hodiny) činí 349 Kč při převodu na účet, 400 Kč při platbě v hotovosti.


V případě zájmu je třeba zaplatit zápisné ve výši 349 Kč na účet Husitské teologické fakulty UK č. 66661389/0800, (IBAN: CZ62 0800 0000 0000 6666 1389, BIC: GIBACZPX). Při platbě je nutno udat variabilní symbol 1999 a uvést do zprávy pro příjemce: příjmení, jméno a heslo: U3V KV. Bezhotovostní platbu ve výši 349 Kč je třeba provést společně s přihláškou nejpozději do 14. února 2025. V případě hotovostní platby činí částka 400 Kč, kterou je možno po předchozím přihlášení zaplatit na začátku první hodiny 27. února 2025.


Přihlášky jsou k dispozici v infocentru krajské knihovny v Karlových Varech nebo na pobočce Lidická. S dotazy se mohou zájemci obracet na e-mail: , nebo na mobilní tel. 702 296 533.



Zimní semestr 2024/2025 (VII)

Čtvrtek 31. října 2024

doc. ThDr. Mgr. Pavel Helan, Th.D. - Vzniky a zániky církevního státu

  • Přednáška se bude věnovat historií papežského státu od jeho vzniku v osmém století a bude reflektovat i jeho dočasné zániky v době relativně nedávné.

  • ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D. je historik zaměřující se na dějiny Itálie a česko-italské vztahy. Je autorem publikací odborného i popularizačního charakteru, spoluautorem několika televizních dokumentů a prezidentem Asociace univerzit třetího věku České republiky.

Čtvrtek 21. listopadu 2024

ThLic. Ing. René Milfait, Ph.D. – Etické aspekty nezahájení, redukce či ukončení neúčelné medicínské intervence

  • Na přednášce si představíme jeden významný případ z rozhodovací praxe soudů a budeme se zabývat etickými aspekty jeho argumentace. Nahlédneme tak určitou situaci z rozhodování o péči v závěru lidského života.

  • ThLic. Ing. René Milfait, Ph.D. je členem Rady Sekce pro etiku v paliativní péči České společnosti paliativní medicíny, Dozorčí rady Hospice sv. Jiří v Chebu. Specializuje se na etické otázky začátku a závěru lidského života, teologickou etiku, křesťanskou mravnost, spiritualitu a spirituální péči, lidskoprávní a etické vzdělávání. Je autorem publikací v těchto oblastech. Bydlí v Mariánských Lázních.

Čtvrtek 28. listopadu 2024

Mgr. Jakub Jareš, Ph.D. - Chrám umění Rudolfinum

  • V českém povědomí stojí Rudolfinum poněkud ve stínu Národního divadla. Jeho dějiny jsou přitom fascinující a skrývají nejednu záhadu, například jak se z Rudolfina stal parlament a zda na jeho střeše opravdu stál Mendelssohn... Přednáška představí stavební, kulturní i politické děje spjaté s touto významnou památkou od prvotních plánů na výstavbu až po současnost.

  • Mgr. Jakub Jareš, Ph.D. je historik, muzejník a kurátor. Vede odborné oddělení ve státní příspěvkové organizaci MUSEum+. Je editorem a spoluautorem řady knih, spolu s kolegy je editorem publikace Chrám umění Rudolfinum z roku 2020.


Letní semestr 2023/2024 (VI)

Čtvrtek 16. května 2024

Doc. Mgr. Jiří Beneš, Th.D.:

  • Sociální rozměr Ježíšových podobenství

Doc. Mgr. Jiří Beneš, Th.D. je vedoucím Katedry biblistiky a judaistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. Specializuje se zejména na Starý zákon a hebrejštinu a kromě publikační činnosti popularizuje Starý zákon na Českém rozhlase

Čtvrtek 23. května 2024

ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.

  • Dante Alighieri a jeho doba. Středověký básník – exulant a Itálie přelomu 13. a 14. století.

ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D. je historik zaměřující se na dějiny Itálie a česko-italské vztahy. Je autorem publikací odborného i popularizačního charakteru, spoluautorem několika televizních dokumentů a prezidentem Asociace univerzit třetího věku České republiky.

Čtvrtek 30. května 2024

Mgr. Jakub Jareš, Ph.D.

  • Dějiny Univerzity Karlovy v letech 1945–1989. Alma mater a její (ne)svoboda v časech Nejedlého, Palacha a studentů roku 1989

Mgr. Jakub Jareš, Ph.D. je historik, muzejník a kurátor. Vede odborné oddělení ve státní příspěvkové organizaci MUSEum+. Je editorem a spoluautorem řady knih a autorem mnoha výstav a expozic. V rámci svého odborného zaměření vyučuje na Univerzitě Karlově muzejní a galerijní studia.


Letní semestr 2023/2024 (V)

Čtvrtek 29. února 2024

ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.

  • Neapolské království a Sicílie. Dějiny italského jihu od počátku středověku do konce napoleonských válek.

ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D. je historik zaměřující se na dějiny Itálie a česko-italských vztahů. Je autorem publikací odborného i popularizačního charakteru, spoluautorem několika televizních dokumentů a prezidentem Asociace univerzit třetího věku České republiky.

Čtvrtek 14. března 2024

Doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Ph.D.

  • 1) Jak vzniká náboženství? Příklad Hnutí Grálu

  • 2) Teorie charismatizace: příklad léčitelského společenství v Kutné hoře

Doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Ph.D. patří k našim předním religionistům. Zabývá se především studiem kultů, sekt a nových náboženských hnutí. Pro prezentaci odborných názorů je často oslovován masmédii, veřejnosti je znám též díky své rozsáhlé publikační činnosti.

Čtvrtek 28. března 2024

Mgr. Jakub Jareš, Ph.D.

  • Nejlepší muzea současnosti, aneb jak se pozná dobré muzeum? Z historie, současnosti a budoucnosti českých a světových muzeí

Mgr. Jakub Jareš, Ph.D. je historik, muzejník a kurátor. Vede odborné oddělení ve státní příspěvkové organizaci MUSEum+. Je editorem a spoluautorem řady knih a autorem mnoha výstav a expozic. V rámci svého odborného zaměření vyučuje na Univerzitě Karlově muzejní a galerijní studia.


Zimní semestr 2023/2024 (IV)

Čtvrtek 19. října 2023

ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.:

  • 1) Renesanční papežství 16. století

  • 1) Italské risorgimento a české země

ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D. je historik zaměřující se na dějiny Itálie a česko-italských vztahů. Je též spoluautorem několika televizních dokumentů a prezidentem Asociace univerzit třetího věku České republiky.

Čtvrtek 9. listopadu 2023

Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D.:

  • Současná alternativní spiritualita: Skutečný duchovní život tzv. ateistického Česka

Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. je mayistka a religionistka. Absolvovala výměnné pobyty ve Španělsku, USA a Mexiku. Věnuje se starým indiánským náboženstvím a současné alternativní spiritualitě. Rozsáhle se zabývá i popularizací vědy.

Čtvrtek 23. listopadu 2023

Doc. ThDr. Kamila Veverková, Ph.D.:

  • Jihovýchodní Asie a křesťanství

Doc. ThDr. Kamila Veverková, Th.D. je proděkankou Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy. Zaměřuje se převážně na problematiku českého osvícenství, reformního hnutí katolického duchovenstva a církevních dějin 19. století či na dílo J. A. Komenského.


Letní semestr 2023 (III)

Čtvrtek 27. dubna 2023

ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.:

  • Florencie – (nejen) město rodu Medicejských

ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D. je historik zaměřující se na dějiny Itálie a česko-italských vztahů. Je též spoluautorem několika televizních dokumentů a prezidentem Asociace Univerzit třetího věku České republiky.

Čtvrtek 18. května 2023

ThDr. Jaroslav Hrdlička:

  • Od valdenských, Viklefa a lolardů k Lutherovi. Cesta západní církve k novověké konfesnosti.

Uvedená přednáška dr. Hrdličky je realizována namísto původně plánované přednášky doc. ThDr. Kamily Veverkové, Ph.D.

Čtvrtek 25. května 2023

Doc. Mgr. Jiří Beneš, Th.D.:

  • Co je a k čemu je Tanach – 24 knih Starého zákona

Doc. Mgr. Jiří Beneš, Th.D. je vedoucím Katedry biblistiky a judaistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy.Specializuje se zejména na Starý zákon a hebrejštinu a kromě publikační činnosti popularizuje Starý zákon na Českém rozhlase.


Letní semestr 2023 (II)

Čtvrtek 16. března 2023

ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.:

  • Mladý Benito Mussolini a jeho vztah k českým zemím

    Budoucí fašistický „duce“ a jeho spis o Janu Husovi a podpora čs. legií.

Čtvrtek 30. března 2023

doc. ThDr. Jiří Vogel, Th.D.:

  • Tomáš Garrique Masaryk a náboženství

Čtvrtek 13. dubna 2023

doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Ph.D.:  

  • Alternativní náboženství a tzv. sekty u nás


Zimní semestr 2022/2023 (I)

Čtvrtek 10. listopadu 2022

ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.

  • Karel IV. jako válečník

    Divoké mládí budoucího českého krále a římského císaře

  • Renesanční papežství 15. století

    Humanisté, politici, mecenáši i „popularizátor“ českých dějin

Čtvrtek 24. listopadu 2022

Doc. ThDr. Jiří Vogel, Th.D.

  • Církve pod vládou hákového kříže

    Odpor, odboj a kolaborace církví s nacismem v letech 1933-1945 v Německu a v českých zemích

Čtvrtek 1. prosince 2022

Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D.

  • Čemu věřili staří Mayové

    Mýty, bohové a krvavé rituály


Poslední změna: 4. prosinec 2024 14:05 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Husitská teologická fakulta

Univerzita Karlova

Pacovská 350/4

P.O.BOX 56

140 21 Praha 4


Telefon: +420 222 539 200


Otevírací doba fakulty:

pondělí až čtvrtek: 7:00–19:30

pátek: 7:00-18:30


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208  DIČ: CZ00216208



Jak k nám