27. února – 13. března 2025, čtvrtky v 10.00–13.15 v Krajské knihovně Karlovy Vary, Lidická 40
Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci s Krajskou knihovnou Karlovy Vary nabízí osmé pokračování cyklu přednášek humanitního zaměření pro naplnění volného času seniorů z lázeňského města a okolí. V případě volné kapacity je přístupný i dalším zájemcům, např. z řad pedagogů. Nabízíme témata z dějin a religionistiky, které zajistí akademičtí pracovníci naší nejstarší univerzity.
Doc. ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.: Druhý život Mistra Jana Husa
Zaměříme se na recepci Husova působení od jeho smrti až do současnosti. Ukážeme si též, jakým způsobem byl jeho odkaz používán pro různé ideologické cíle, které mnohdy s jeho osobou a myšlením měly ve skutečnosti společného jen velmi málo.
Doc. ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D. je historik zaměřující se na dějiny Itálie a česko-italské a česko-vatikánské vztahy. Je autorem publikací odborného i popularizačního charakteru, spoluautorem i průvodcem několika televizních dokumentů a prezidentem Asociace univerzit třetího věku ČR.
ThLic. Ing. René Milfait, Ph.D.: Spiritualita a duchovní péče v kontextu zdravotní péče
Co je „to ta spiritualita“? Kde má pojem svůj původ? Co znamená a jak probíhá duchovní péče o nemocné/pacienty? Dotkneme se i toho, že spiritualita i spirituální péče souvisí s etickými otázkami a s mravní kompetencí, a že samy potřebují etickou reflexi.
ThLic. Ing. René Milfait, Ph.D. je členem Rady Sekce pro etiku v paliativní péči České společnosti paliativní medicíny, Dozorčí rady Hospice sv. Jiří v Chebu. Specializuje se na etické otázky začátku a závěru lidského života, teologickou etiku, křesťanskou mravnost, spiritualitu a spirituální péči, lidskoprávní a etické vzdělávání. Je autorem publikací v těchto oblastech.
Doc. ThDr. Jiří Vogel, Th.D.: Střet rozumu a citu. Proměny náboženství v době osvícenství
Budeme se věnovat novým podobám náboženského myšlení zformovaných vlivem osvícenství, jako byla fyzikální teologie s jejími důrazy na důkazy Boží existence, nebo neologie s její snahou vysvětlit biblické narativy tak, aby nebyly v rozporu s moderními vědami. Osvícenské náboženské myšlení si zčásti přiblížíme i na pozadí konfliktů s ortodoxií a pietismem.
Doc. ThDr. Jiří Vogel, Th.D. je děkanem Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy, kde vede katedru systematické teologie, teologické etiky a teologické filozofie. Specializuje se zejména na dějiny české teologie, náboženskou filozofii, fundamentální teologii, filozofii dialogu, transcendentální teologii, vztah mezi teologií a přírodními vědami.
Absolventi čtyř těchto cyklů univerzity třetího věku budou moci v případě zájmu obdržet v historické aule Karolina Univerzity Karlovy v Praze diplom U3V.
Přednášky jsou určeny pro zájemce v penzijním věku, poplatek za dvanáctihodinový cyklus (3x4 vyučovací hodiny) činí 349 Kč při převodu na účet, 400 Kč při platbě v hotovosti.
V případě zájmu je třeba zaplatit zápisné ve výši 349 Kč na účet Husitské teologické fakulty UK č. 66661389/0800, (IBAN: CZ62 0800 0000 0000 6666 1389, BIC: GIBACZPX). Při platbě je nutno udat variabilní symbol 1999 a uvést do zprávy pro příjemce: příjmení, jméno a heslo: U3V KV. Bezhotovostní platbu ve výši 349 Kč je třeba provést společně s přihláškou nejpozději do 14. února 2025. V případě hotovostní platby činí částka 400 Kč, kterou je možno po předchozím přihlášení zaplatit na začátku první hodiny 27. února 2025.
Přihlášky jsou k dispozici v infocentru krajské knihovny v Karlových Varech nebo na pobočce Lidická. S dotazy se mohou zájemci obracet na e-mail: , nebo na mobilní tel. 702 296 533.
doc. ThDr. Mgr. Pavel Helan, Th.D. - Vzniky a zániky církevního státu
Přednáška se bude věnovat historií papežského státu od jeho vzniku v osmém století a bude reflektovat i jeho dočasné zániky v době relativně nedávné.
ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D. je historik zaměřující se na dějiny Itálie a česko-italské vztahy. Je autorem publikací odborného i popularizačního charakteru, spoluautorem několika televizních dokumentů a prezidentem Asociace univerzit třetího věku České republiky.
ThLic. Ing. René Milfait, Ph.D. – Etické aspekty nezahájení, redukce či ukončení neúčelné medicínské intervence
Na přednášce si představíme jeden významný případ z rozhodovací praxe soudů a budeme se zabývat etickými aspekty jeho argumentace. Nahlédneme tak určitou situaci z rozhodování o péči v závěru lidského života.
ThLic. Ing. René Milfait, Ph.D. je členem Rady Sekce pro etiku v paliativní péči České společnosti paliativní medicíny, Dozorčí rady Hospice sv. Jiří v Chebu. Specializuje se na etické otázky začátku a závěru lidského života, teologickou etiku, křesťanskou mravnost, spiritualitu a spirituální péči, lidskoprávní a etické vzdělávání. Je autorem publikací v těchto oblastech. Bydlí v Mariánských Lázních.
Mgr. Jakub Jareš, Ph.D. - Chrám umění Rudolfinum
V českém povědomí stojí Rudolfinum poněkud ve stínu Národního divadla. Jeho dějiny jsou přitom fascinující a skrývají nejednu záhadu, například jak se z Rudolfina stal parlament a zda na jeho střeše opravdu stál Mendelssohn... Přednáška představí stavební, kulturní i politické děje spjaté s touto významnou památkou od prvotních plánů na výstavbu až po současnost.
Mgr. Jakub Jareš, Ph.D. je historik, muzejník a kurátor. Vede odborné oddělení ve státní příspěvkové organizaci MUSEum+. Je editorem a spoluautorem řady knih, spolu s kolegy je editorem publikace Chrám umění Rudolfinum z roku 2020.
Doc. Mgr. Jiří Beneš, Th.D.:
Sociální rozměr Ježíšových podobenství
Doc. Mgr. Jiří Beneš, Th.D. je vedoucím Katedry biblistiky a judaistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. Specializuje se zejména na Starý zákon a hebrejštinu a kromě publikační činnosti popularizuje Starý zákon na Českém rozhlase
ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.
Dante Alighieri a jeho doba. Středověký básník – exulant a Itálie přelomu 13. a 14. století.
ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D. je historik zaměřující se na dějiny Itálie a česko-italské vztahy. Je autorem publikací odborného i popularizačního charakteru, spoluautorem několika televizních dokumentů a prezidentem Asociace univerzit třetího věku České republiky.
Mgr. Jakub Jareš, Ph.D.
Dějiny Univerzity Karlovy v letech 1945–1989. Alma mater a její (ne)svoboda v časech Nejedlého, Palacha a studentů roku 1989
Mgr. Jakub Jareš, Ph.D. je historik, muzejník a kurátor. Vede odborné oddělení ve státní příspěvkové organizaci MUSEum+. Je editorem a spoluautorem řady knih a autorem mnoha výstav a expozic. V rámci svého odborného zaměření vyučuje na Univerzitě Karlově muzejní a galerijní studia.
ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.
Neapolské království a Sicílie. Dějiny italského jihu od počátku středověku do konce napoleonských válek.
ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D. je historik zaměřující se na dějiny Itálie a česko-italských vztahů. Je autorem publikací odborného i popularizačního charakteru, spoluautorem několika televizních dokumentů a prezidentem Asociace univerzit třetího věku České republiky.
Doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Ph.D.
1) Jak vzniká náboženství? Příklad Hnutí Grálu
2) Teorie charismatizace: příklad léčitelského společenství v Kutné hoře
Doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Ph.D. patří k našim předním religionistům. Zabývá se především studiem kultů, sekt a nových náboženských hnutí. Pro prezentaci odborných názorů je často oslovován masmédii, veřejnosti je znám též díky své rozsáhlé publikační činnosti.
Mgr. Jakub Jareš, Ph.D.
Nejlepší muzea současnosti, aneb jak se pozná dobré muzeum? Z historie, současnosti a budoucnosti českých a světových muzeí
Mgr. Jakub Jareš, Ph.D. je historik, muzejník a kurátor. Vede odborné oddělení ve státní příspěvkové organizaci MUSEum+. Je editorem a spoluautorem řady knih a autorem mnoha výstav a expozic. V rámci svého odborného zaměření vyučuje na Univerzitě Karlově muzejní a galerijní studia.
ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.:
1) Renesanční papežství 16. století
1) Italské risorgimento a české země
ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D. je historik zaměřující se na dějiny Itálie a česko-italských vztahů. Je též spoluautorem několika televizních dokumentů a prezidentem Asociace univerzit třetího věku České republiky.
Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D.:
Současná alternativní spiritualita: Skutečný duchovní život tzv. ateistického Česka
Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D. je mayistka a religionistka. Absolvovala výměnné pobyty ve Španělsku, USA a Mexiku. Věnuje se starým indiánským náboženstvím a současné alternativní spiritualitě. Rozsáhle se zabývá i popularizací vědy.
Doc. ThDr. Kamila Veverková, Ph.D.:
Jihovýchodní Asie a křesťanství
Doc. ThDr. Kamila Veverková, Th.D. je proděkankou Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy. Zaměřuje se převážně na problematiku českého osvícenství, reformního hnutí katolického duchovenstva a církevních dějin 19. století či na dílo J. A. Komenského.
ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.:
Florencie – (nejen) město rodu Medicejských
ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D. je historik zaměřující se na dějiny Itálie a česko-italských vztahů. Je též spoluautorem několika televizních dokumentů a prezidentem Asociace Univerzit třetího věku České republiky.
ThDr. Jaroslav Hrdlička:
Od valdenských, Viklefa a lolardů k Lutherovi. Cesta západní církve k novověké konfesnosti.
Uvedená přednáška dr. Hrdličky je realizována namísto původně plánované přednášky doc. ThDr. Kamily Veverkové, Ph.D.
Doc. Mgr. Jiří Beneš, Th.D.:
Co je a k čemu je Tanach – 24 knih Starého zákona
Doc. Mgr. Jiří Beneš, Th.D. je vedoucím Katedry biblistiky a judaistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy.Specializuje se zejména na Starý zákon a hebrejštinu a kromě publikační činnosti popularizuje Starý zákon na Českém rozhlase.
ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.:
Mladý Benito Mussolini a jeho vztah k českým zemím
Budoucí fašistický „duce“ a jeho spis o Janu Husovi a podpora čs. legií.
doc. ThDr. Jiří Vogel, Th.D.:
Tomáš Garrique Masaryk a náboženství
doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Ph.D.:
Alternativní náboženství a tzv. sekty u nás
ThDr. et Mgr. Pavel Helan, Th.D.
Karel IV. jako válečník
Divoké mládí budoucího českého krále a římského císaře
Renesanční papežství 15. století
Humanisté, politici, mecenáši i „popularizátor“ českých dějin
Doc. ThDr. Jiří Vogel, Th.D.
Církve pod vládou hákového kříže
Odpor, odboj a kolaborace církví s nacismem v letech 1933-1945 v Německu a v českých zemích
Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D.
Čemu věřili staří Mayové
Mýty, bohové a krvavé rituály
Husitská teologická fakulta
Univerzita Karlova
Pacovská 350/4
P.O.BOX 56
140 21 Praha 4
Telefon: +420 222 539 200
Otevírací doba fakulty:
pondělí až čtvrtek: 7:00–19:30
pátek: 7:00-18:30
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208 DIČ: CZ00216208