Podávání návrhů projektů
Od roku 2017 vyhlašuje Univerzita Karlova soutěž Primus, určenou pro mladé perspektivní vědce, zejména pro ty, kteří se na UK po dlouhodobé stáži v cizině vracejí, nebo na ní dosud nepůsobili. Cílem programu je podpořit špičkové pracovníky při zakládání a rozvoji nových vědeckých skupin a laboratoří.
Jedním z dlouhodobých cílů, které se daří plnit, je také zvýšit úspěšnost univerzity při získávání mezinárodních grantů (např. grantů Evropské výzkumné rady – ERC; viz Excelence ve výzkumu).
Očekává se proto, že předkladatelé návrhů, kteří budou v soutěži úspěšní, vytvoří na Univerzitě Karlově vlastní laboratoře/vědecké směry a budou schopni podat si do ukončení řešení projektů Primus žádost o ERC grant.
Návrhy do soutěže Primus se podávají prostřednictvím aplikace Interní soutěže provozované v rámci Informačního systému UK info + odkazy
Stávajícím studentům a zaměstnancům UK je aplikace přístupná za použití osobního čísla a hesla z Centrální autentizační služby UK.
Přípravu a odevzdání návrhů projektů je nutné koordinovat ve spolupráci s oddělením pro vědu HTF s dostatečnou časovou rezervou.
Návrhy lze podávat průběžně, a to počínaje dnem 1. 3. 2021.
Příjem návrhů bude ukončen 20. 4. 2021.
PRIMUS/17/HUM/34
Název projektu: Depolitizace studia židovské mystiky: Teologická reflexe literatury pražských frankistů (The Depoliticization of Studies in Jewish Mysticism: Theological Reflection of Prague Frankist Literature)
Hlavní řešitel: ThDr. Ivan Kohout, Th.D.
Termín: 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020
Anotace: Pražský frankismus je specifickým úkazem dějin náboženského myšlení, kterému v české vědecké literatuře doposud nebyla věnována větší pozornost. Pražská frankistická literatura byla zkoumána badateli zahraničními, základy jejich postupu ovšem tkví v době, kdy se Wissenschaft des Judentums ustanovila jako svébytný obor, jehož směřování však nebylo určováno jen vědeckým zájmem. Die Wissenschaft des Judentums vznikla jako ideologický nástroj reformního a konzervativního hnutí a tento jev obor doprovází dodnes. V případě frankismu jsou judaistické práce ovlivněny směrem ortodoxním, k čemuž došlo především v díle Gershoma Scholema. Cílem projektu je poskytnutí nezaujaté reflexe pražské frankistické literatury, jejíž výsledky nebudou žádnému ze směrů judaismu stranit. Frankistické spisy budou uchopeny jako komentář ke knize Zohar, který vznikal bez korektivu navazující kabalistické a rabínské literatury.
PRIMUS/17/HUM/21 - ukončen k 31. 12. 2019
Název projektu: Reflexe křesťanské tradice jako prostředek pochopení sociokulturních změn v evropské post-sekulární společnosti (Reflection of Christian Tradition as Instrument of Understanding Sociocultural Changes in European Post-secular Society)
Hlavní řešitel: ThDr. Ladislava Říhová, Ph.D.
Termín: 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020
Anotace: Specifická pluralitně orientovaná a kulturně-historicky podmíněná situace současné Evropy vyžaduje s přihlédnutím k dřívějšímu vývoji zcela nová interpretační východiska i v oblasti křesťanské teologie, a to s obzvláštním zřetelem k jejím historickým základům. Oprávněnost tohoto požadavku se zakládá jednak v křesťanských kořenech evropské společnosti, dále pak v myšlenkovém obzoru, jenž byl (a v určité míře stále je) určován především multikulturalitou a názorovou pluralitou pozdní antiky. Záměrem projektu je analýza, kritická reflexe a nová interpretace filosoficko-náboženského obzoru současné společnosti, její sociální, kulturní, politické a náboženské situace na základě rozboru analogických sociokulturních jevů v jejich historickém kontextu. Vytvoření nového interpretačního modelu je možno vnímat jako jeden z předpokladů konstruktivního dialogu současného křesťanství s postsekulární společností, ale také s jinými náboženskými systémy a tradicemi.
Kontakt
ThDr. Marketa Langer, Ph.D.
vedoucí oddělení vědy, výzkumu a zahraničních styků
E-mail:
Úřední hodiny: středa 12-14 hodin, konzultace dle dohody
Tel.: +420 222 539 210
Kancelář: H402a
Výsledky 3. kola podávání přihlášek projektů PRIMUS zde.
Výsledky 2. kola podávání přihlášek projektů PRIMUS zde.
Husitská teologická fakulta
Univerzita Karlova
Pacovská 350/4
P.O.BOX 56
140 21 Praha 4
Telefon: +420 222 539 200
Otevírací doba fakulty:
všední dny: 7:30–18:00
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČ: 00216208 DIČ: CZ00216208