Filozofie na HTF UK

Filozofie vznikla, když si jednotlivec uvědomil, že co o světě, o člověku, o společnosti tvrdí mytologie a náboženství, nemusí být pravda. Toto prvotní uvědomění a probuzení individuálního rozumu vytvořilo v dějinách řadu zajímavých myšlenek i metodické postupy jak správně argumentovat a odůvodňovat svůj názor. Filozofie tak stála u zrodu přírodních i společenských věd.


Na moderních univerzitách se studuje filozofie jako akademická disciplína, která se zabývá dějinami tohoto myšlenkového procesu a kritickou četbou a výkladem filozofických textů. Na Husitské teologické fakultě je filozofie sdružena buď s teologií, nebo judaistikou, a proto se více zaměřuje na interakce filozofie s křesťanstvím a judaismem.


Absolvent filozofie může pokračovat v dalším studiu a uplatnit se v akademické sféře. Může pracovat v kulturních institucích a médiích, ve státní správě a diplomacii a jinde ve veřejné a privátní sféře, kde se cení rychlé a přesné porozumění textu, kritické myšlení, formulační dovednosti, systematičnost a kreativita nebo schopnost rychle se učit novým věcem.


Obor filozofie v kontextu židovské a křesťanské tradice poskytuje studentům znalosti systematické filozofie, dějin filozofického myšlení (antika, středověk, novověk), náboženské filozofie (křesťanství a judaismus), etiky a logiky. Studenti čtou filozofické texty také v klasických jazycích (řečtina a latina) a alespoň v jednom světovém jazyce.


Filozofii v kontextu židovské a křesťanské tradice lze kombinovat s husitskou teologií nebo judaistikou.

Kompletní seznam kombinací bakalářského i navazujícího magisterského studia najdete v elektronické přihlášce.


Poslední změna: 8. únor 2019 09:54 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Husitská teologická fakulta

Univerzita Karlova

Pacovská 350/4

P.O.BOX 56

140 21 Praha 4


Telefon: +420 222 539 200


Otevírací doba fakulty:

pondělí až čtvrtek: 7:00–19:30

pátek: 7:00–18:00


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČ: 00216208  DIČ: CZ00216208Jak k nám